25 жовтня — день Андрона: історія, традиції та прикмети свята

День Андрона вважається народним святом і святкується 25 жовтня, щорічно. Якщо святкувати по-старому, то випадає він на 12 жовтня, інформує Ukr.Media.

Андрон мав шану в Стародавній Русі. Його вважали мудрецем і звіздарем. Говорили за нього так: "Андрон здатний черпати зірки, і шестом своїм до неба дістати". Шанували пам'ять Андрона спостереженням за небесними світилами, а після міркували про погодні умови і якість врожаю.

Історія свята

Православна церква також святкує 25 жовтня, тільки за церковним календарем свято називається інакше. У цю дату православні шанують великомучеників Прова, Андроніка і Тараха. Ці люди постраждали за свою віру, від язичницького імператора Діоклетіана. Цей час ознаменувався гонінням християн і зміцненням язичництва. Чоловіків схопили і намагалися обернути в язичницьку віру, але ті відмовилися. Після цього їх доставили до правителя, який розпорядився згодувати непокірних диким тваринам. Як свідчить повір'я — хижаки відмовилися їсти людей і пішли. В результаті владі довелося власноруч стратити християн — їх закололи і розрубали на шматки. Наступним наказом було перемішати тіла мучеників з іншими непокірними, щоб ніхто не зміг забрати їх поховати за християнськими звичаями. Крім цих дій, була виставлена охорона з 10 осіб.

Християни, які підійшли до останків, почали молити про допомогу свого Господа Бога. Через час розкрилися небеса, обрушившись гуркотом і землетрусом. Солдати були настільки налякані, що покидали зброю і розбіглися в різні боки, а над останками християнських мучеників запалилися 3 свічки. В результаті християни забрали мощі своїх одновірців і поховали їх у печері.

Традиції та обряди

Дане свято включає в себе велику кількість наступних заборон:

 • Сварки не допустимі і потрібно, їх всіляко уникати.
 • Справи по господарству — фарбування, прання, генеральне прибирання та ремонти.
 • Забороняється ображати домашніх вихованців — бити, штовхати і лаяти.
 • Гучний сміх недоречний.
 • Купівля свічок з церкви.
 • Різноманітні карткові ворожіння.

Жінки дуже боялися народжувати в це свято, адже розповіді предків свідчать, що дитина випробує безліч сумних моментів в житті.

Повір'я також свідчать, що не можна дізнаватися, хто постукав у двері, інакше в будинок може закрастися біда і поступово вимотає всіх домочадців. Щоб уникнути різних трагічних ситуацій, предки пов'язували стрічку, при вході в будинок, заговорюючи її на удачу і захист від злих сил.

У цей день здійснюють молитви Андрону, з проханням про яскраву зірку, щоб вона не закотилася за височину. Люди вірили, що у кожного є особиста зірка, що впливає на подальшу долю. Поява нового небесного світила передрікає народження людини, а згасання — смерть. І чим буде яскравіше і сильніше світити зірочка, тим більше щастя буде в житті людини.

До зорепаду предки ставилися з побоюванням, бо він віщував руйнування, безліч смертей і крах держав.

Прикмети

 • Морозні дні приходять з яскравими зірками, а потьмянілі світила означають зливи і потепління.
 • Зірки почали мерехтіти, значить, скоро буде сніжна погода.
 • Небо прозоре і всипане великою кількістю яскравих зірок — обіцяє відмінний урожай гороху і бобових в цілому.
 • Довгий час вітер не змінює напрямку і дме в одну сторону — значить, очікуються тривалі похмурі дні.
 • Зорепад обіцяє початок сильних вітрів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить