5 листопада — День Якова: історія, традиції та прикмети свята

День Якова — це церковне свято, яке відбудеться 5 листопада (за юліанським календарем день припадає на 23 жовтня). Православні християни шанують святого апостола Якова. За деякими гіпотезами Яків — це двоюрідний брат Ісуса Христа, тому цього апостола від 70-ти називають братом Господнім у плоті, інформує Ukr.Media.

Історія життя

Ніхто достеменно не знає біографію цього святого. Існує всього лише кілька згадок про його діяння, коли він вже став апостолом. Канонічні тексти свідчать, що Яків увірував у вчення Христа вже після розп'яття і воскресіння на третій день. Відомо, що він став першим єпископом Єрусалиму. Святий прийняв болісну смерть. Юдеї забили його камінням неподалік стін Єрусалимського храму. Сталася ця трагічна подія в 62 або 63 році від Різдва Христового.

Традиції та обряди, пов'язані зі святом

Існує простонародна назва цього свята — Гужники. Заведено вважати, що святий апостол протегує чоловічій роботі: теслярській і столярній справі, лагодження і виготовлення кінської упряжі. Гуж — важлива частина кінської збруї, що скріплює голоблю з дугою.

Не тільки лагодженням кінської упряжі займалися в святковий день, а й виконували теслярську, столярну і скобяну роботу, валяли валянки. Молоді дівчата, які не вступили в шлюб, ходили по хатах і дивилися, чим займаються молоді хлопці. Якщо чоловік був зайнятий справою, це означало, що і чоловік з нього вийде хороший, працьовитий, здатний подбати про сім'ю. Якщо ж він спав, то від такого ледаря варто триматися подалі і не пов'язувати себе з ним узами шлюбу.

У день Якова зазвичай відправлялися в ліс і збирали дрова. За старих часів вважали, що зібрані 5 листопада дрова принесуть в будинок тепло.

Традицією стали і забавні "бджолині ігри". Всі, хто вирішив в них взяти участь, повинні були куштувати мед, імітуючи звуки комах, які його роблять. Якщо завдання виконано успішно, дзижчання бджіл зображено учасниками натуралістично, то комахою вдасться зробити більше меду в наступному сезоні, а якість солодкого продукту буде відмінною.

Ще один традиційний обряд покликаний "загодувати" землю. Пиріг, що залишився з Казанської Осінньої, розкидали по полю для залучення птахів. Повір'я свідчило, що пташиний спів — насолода для землі. Виконання обряду покликане задобрити ґрунт для отримання багатого врожаю.

Народні прикмети

  • Якщо на Гужники випаде град, то до 22 листопада почнеться справжня зима.
  • Якщо сніг покриє землю пухнастим покривом, то зима видасться м'якою, а в наступному році буде багатий урожай.
  • Якщо проллється дощ, варто чекати хорошого врожаю.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить