21 листопада — Михайлів день, Михайлівські грязі: звичаї, традиції, обряди та прикмети свята

21 листопада — велике православне свято Собору Архистратига Михаїла. Образ його уособлює перемогу добра над злом і темними силами. У народі ця дата отримала назву Михайлів день, Михайлівські відлиги, Михайлівські грязі, інформує Ukr.Media.

21 листопада за народним календарем — Михайлів день

У Михайлів день на Русі була заборонена важка робота. Заборона знімалася тільки заради якоїсь благої справи. Але якщо хтось буде працювати заради корисливої мети, неминуче піде кара.

Також в цей день не можна сваритися і навіть підвищувати голос. А ось просити вибачення за старі образи і миритися з тими, з ким розладналися відносини, не те що можна, а потрібно обов'язково.

Звичаї та традиції свята

21 листопада закінчується весільний сезон, чому багато дівчат, які не вийшли заміж, сумували. Щоб в наступному році зустріти свого судженого і створити сім'ю, в будь-який жіночий день (середа, п'ятниця, субота) таким дівчатам треба купити борошно, напередодні Михайлового дня спекти з нього пиріг, а в свято віднести до церкви і помолитися біля ікони святого Архистратига Михаїла.

Ранок 21 листопада кожен православний християнин починає з походу до церкви на святкову службу. Обов'язково треба поставити свічки за самопочуття всіх рідних і за упокій померлих. А ще добре б відслужити молебень, в цей день його читають про позбавлення від бід, про зміцнення сил, про порятунок держави.

Після церковної служби в Михайлів день на Русі починалися народні гуляння. Всюди можна було чути шум і сміх, люди веселилися, співали, танцювали і обов'язково ходили по гостях. З цього дня протягом тижня влаштовували шикарні бенкети. А чому б і ні? Адже всі роботи в полях закінчили, дохід за льон і овес виручили, до зими підготувалися, можна тепер і погуляти. Свято це ситне і веселе, так як хліба і запасів їжі було вдосталь.

На святковому столі обов'язково повинні бути пироги, вино, пиво, смажене м'ясо і мед. Першою стравою подають яловичий або свинячий холодець. За традицією господиня пригощає спочатку господаря будинку, потім важливих гостей, яких саджали під іконою Архистратига Михаїла, розташованою в червоному кутку. Потім слідували локшина на курячому бульйоні, каша, смажена свинина або яловичина.

А на завершення подавали чай, заварений з семи трав, з пирогами. В один з пирогів господиня клала грошик. Якщо він попадався одруженому чоловікові, то обіцяв йому достаток, самотній дівчині — заміжжя, молодому юнакові — удачу, а заміжній жінці — дитинку.

Обряди в Михайлів день

За старих часів до цього дня варили спеціальне михайлівське пиво. Дітлахам готували солодощі — фрукти, политі медом. Чим більше вони їх з'їдять, тим щасливішими будуть.

Зі свинячими головами, з яких варили холодець, влаштовували ігри, щоб визначити найспритнішого хлопця на селі. Молоді люди натовпом ходили по дворах, а господарі кидали їм свинячі наварені голови. Хто більше всіх ловив, той і був найбільш вправний.

Пригощають в цей день не тільки гостей, не можна забувати і про будинкового (або дворового тим, хто в приватних будинках на землі живе). За народними повір'ями, якщо на Михайлів день забути будинкового пригостити, він образиться і піде, а замість нього в будинку оселиться біда. Тому для будинкового в коморі ставлять пироги з компотом і гречану кашу з маслом.

Народні прикмети

  • Якщо вранці іній на деревах, треба чекати великого снігу, а коли день з туману починається, значить, відлига буде.
  • Ясна ніч на Михайла до сніжної зими.
  • Якщо 21 листопада випав перший густий сніг, то кажуть, що сам святий Михайло на землю на білому коні приїхав.
  • Мокрий сніг в цей день на землю лягає до майбутнього хорошого врожаю.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить