Трифон і Пелагія шануються християнським народом в жовтні, 21 числа. Православна церква в цей день проводить поминальні молебні на честь двох святих, безліч християн відвідує храми і собори. З давніх часів в цей день проводилося чимало обрядів, і існувало безліч прикмет, за якими християни передбачали погоду на прийдешню зиму. Деякі з них дійшли і до нашого часу, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Святий Трифон жив в XVI столітті і з самого дитинства був налаштований присвятити своє життя служінню Господу. На долю Трифона вплинув випадок, що стався одного разу в церкві. Він став мимовільним свідком розмови, яку почув в процесі молитви в храмі. З неї він дізнався про те, що ведуться в сусідньому місті постриги в ченці й одразу вирішив відправитися туди. Повернувшись після молебню, він зібрав речі і покинув свій будинок пізно ввечері, коли вже всі спали. Його відразу прийняли в монастир і провели обряд прийняття чернецтва. Після цього чернець повністю занурився в роботу монастиря. Його надмірні старання призвели до повного знесилення організму. Трифон вже готувався прийняти смерть, але посланий Господом Святий Миколай зцілив його, це диво призвело до появи у В'ятського дару зцілення.
Блага звістка швидко розлетілася по світу, тоді з метою попередження злих намірів з боку заздрісників, Трифон покинув монастир і усамітнився в малолюдному місці біля річки. Він молився і будував монастир, за все своє життя звів кілька Божих храмів і прищепив любов до православ'я багатьом язичникам.
Пелагія була народжена в III столітті. Дівчина володіла чарівною зовнішністю, тому стала актрисою і вела неналежний спосіб життя.
В один із днів в їх місто приїхали проповідники християнської віри, вони молилися в храмі, вийшовши на вулицю, їм зустрілася Пелагія, її супроводжувало кілька шанувальників. Священнослужителі відвернулися від неї, але один батюшка не зміг цього зробити і став щодня молитися Господу про порятунок раби Божої.
Ці молитви були почуті, з часом дівчина відвідала церкву і пробула там протягом всієї служби. Переосмисливши своє життя, вона залишила свою роботу і відмовилася від колишнього способу життя. Відправившись в Єрусалим, вона постійно молилася, після смерті її дух відправився на небеса.
Традиції та обряди
Православне свято мало чимало традицій, цей день для християн був початком підготовки до зими. Діставався теплий одяг, майбутнє подружжя готували зимові речі один одному.
У річки занурювали бочки з соліннями, вони добре зберігалися до самої весни, не втрачаючи своїх смакових якостей. Чоловіки приступали до вирубки дерев, щоб підготувати землю для майбутнього городу. А з колод будували нові будинки.
Прикмети
- Це свято передбачало швидке настання холодів.
- Сирий ліс попереджав про настання морозу.
- Знайти в цей день в лісі пізній гриб, значить, сніг випаде нескоро.
- Низько пливуть хмари — обіцяють про швидке настання холодів.
- Народжені в день свята ставали хорошими майстрами шевської справи.
- Якщо миші рили нори в теплому місці, чекайте холодну, морозну зиму.
- Снігову і морозну зиму віщував дятел, який довбає зверху вниз кору дерева.
Джерело: ukr.media