Народне свято Акіндін і Пігасій відзначається 15 листопада. У церковному календарі це дата вшанування пам'яті святих Акіндіна, Пігасія, Анемподіста, Аффонія, Елпідіфора та інших мучеників. Інші назви свята: Акіндінів день, Житниця, інформує Ukr.Media.
15 листопада за народним календарем — Житниця
На згадку про святого мученика Пігасія. У народі прислів'я склали: "Пігас сонечко гасить", тобто тривалість світлового дня різко зменшується.
На згадку про святого мученика Акіндіна. Згідно з народною приказкою: "Акіндін розпалює овін", після цього дня печі в оселях протоплювали вже постійно.
Згідно з головною прикметою дня сьогодні найкращий час для прощення всіх образ і кривдників
Звичаї та традиції свята
Оглядали житниці
За народним повір'ям, в цей день Акіндін і Пігасій оглядали житниці. Недбайливих господарів наставляли, а хазяйновитим з радістю допомагали. Як краще впоратися із зібраним урожаєм, як надійніше його зберегти — ці питання для наших предків головним чином були пов'язані з тим, в якому стані знаходяться комори, кліті, приготовлені вони, чи придатні для зберігання зерна.
За старих часів житниці виносилися за межі двору. Вони стояли в полі, зведені так само надійно, як і хати. Усередині житниць — підлога і стеля, а вздовж стін — відгороджені засіки, засіки, засіки. У деяких місцях і понині можна побачити занедбані напіврозвалені комори, які, як ніби старі сиві подорожні, збираючись в дорогу, піднімаються, крекчучи, з землі.
З 15 листопада постійно чувся перестук м'ялиць і цепів, повсюдно йшла молотьба. Чоловіки обмолочували зернові, а жінки м'яли льон, готуючи до подальшого прядіння. З цього дня особливо шанувалися обряди оберега зерна в засіках, тому як зерно могло піддатися несприятливому впливу вологості і набігу мишей.
Загадували бажання і роздавали борги
Існувала прикмета, що сьогодні можна загадати будь-яке бажання, і воно обов'язково збудеться. Тільки для цього потрібно встати з першими променями сонця, відкрити віконце, прошепотіти своє бажання і кинути на вулицю жменю зерна.
Згідно з прикметами, всі загадані бажання в цей день збуваються. Особливо, якщо до заходу попросити прощення у людей, яких ви могли образити.
Якщо ви вирішили роздати борги, але Акіндін випав на вівторок, то постарайтеся перемістити цю процедуру на іншу дату, в іншому разі в майбутньому вам доведеться ще неодноразово брати в борг.
Обряди в день Житниці
На Житницю проводили обряди на вогонь і оберіг врожаю. Дозволялося це робити тільки господареві будинку. Жінкам не довіряли в цьому питанні.
По-перше, убував світловий день, отже, всі роботи, які можливо, потрібно було переносити в будинок і виконувати їх при світлі скіпи або свічки. Крім того, з цього часу в овинах активно починали сушити зерно, розводячи під ним вогонь. На цьому вогні селянські діти любили пекти картоплю і розповідати різні історії про духів, що мешкають в сільських будівлях, — овинника, гуменника, рижника.
Селяни вважали, що в коморах живе дух Овинник, у якого просили дозволу на сушку зерна за допомогою вогню, бо воно починало пріти. Духу несли свіжоспечений хліб, клали його в кутку і накривали зерном. Якщо ж цього не зробити, то, згідно з прикметами, Овинник розсердиться і спалить всі запаси, перекинувши вогонь з-під зерна, що сушиться, на снопи. Овинник не вважався злим духом. Принаймні, обігрівати овин і сушити зерно він нікому не заважав.
Народні прикмети
- Багато снігу 15 листопада згідно з прикметами обіцяє весняне повноводдя.
- Якщо по небу пливуть рідкісні хмари або небо зовсім чисте, то незабаром настане холод.
- Бруд стоїть в цей день, то морози прийдуть тільки в грудні.
- Якщо синиця тулиться до хати, то скоро настане зима.
- Якщо синиці починають частіше звичайного вилітати з гнізда і клювати кору дерев, то погода незабаром зміниться в гіршу сторону.
- Снігурі кричать в цей день — прикмета до лютого морозу.
- Якщо галки зграями підлітають до будинку, то скоро піде снігопад.
- Домашня кішка спить цілу добу — чекайте заморозків.
- Одяг, куплений 15 листопада, згідно з прикметами вважається щасливим.
Джерело: ukr.media