14 грудня – день Наума Грамотніка: історія свята, традиції і прикмети

14 грудня православні християни вшановують пам'ять святого пророка Наума. За народним календарем ця дата отримала назву день Наума, Наум Грамотнік, Мудрий день, інформує UkrMedia.

Хто такий святий Наум?

Про життєдіяльність пророка Наума відомо дуже мало. Святий пророк Наум є одним з 12 старозавітних пророків, іменованих малими. Він жив в VII столітті до Різдва Христового. З'явився на світ в галілейському селищі Елкоша. «Книга пророка Наума» входить до складу Старого Завіту. Вона містить передбачення про загибель за беззаконня жителів ассірійського міста Ніневії, за хулу на Єдиного Бога ассірійського царя Сеннахіріба, за руйнування царства Ізраїльського. Обставини життя пророка невідомі. За переказами, він помер на 45 році життя і був похований в своїй рідній землі.

Історія, обряди й традиції цього дня

День пророка Наума можна вважати унікальним, адже він присвячений не спостереженням за погодними явищами, віруваннями і землеробськими роботами, що становить зміст більшості дат, зазначених народним календарем. Тема дня Наума — освіта, вчення, грамота.

У минулі часи з цього дня в селах і невеликих містечках дітей починали грамоті вчити. З одного боку, це був найбільш зручний час для оволодіння азами рахунку і читання селянину — урожай зібраний, підліткової і дитячої роботи в будинку практично немає, на вулиці морозно, цілими днями доводиться сидіти в будинку, де душно, тісно, вічно комусь під руку потрапляєш. А грамотна людина потрібна в кожній родині. З іншого боку, приурочили початок занять саме до першого дня грудня (за старим стилем), бо покровителя дня (святого Наума) народні «мовознавці» безпосередньо пов'язали з вченням. Адже його ім'я складається від слова «розум», що закріпилося в численних приказках:

Пророк Наум наставить на ум

Наум і худий розум на ум наведе

До Наума Грамотніка і сьогодні звертаються з проханням «наставити на розум», «наділити розумом».

Батюшка Наум, настав мою дитину на ум!

Святий Наум, наведи мене на розум

Пророка Наума з давніх часів шанували на Русі. Вважали його наставником, покровителем і помічником людей розумової праці. В училищах і школах його ще називали Грамотніком.

Зазвичай в цей день служили в церкві молебень, просили у священика благословення на дитину, яку відправляли вчитися. Новоспеченого учня з хлібом-сіллю відводили до вчителя. Після першого уроку в будинку для вчителя влаштовували частування, обдаровували його подарунками.

Вважається, що під час занять не можна їсти, а то вивчене «заїсиш». Якщо вчиш уроки по книзі, то, закінчивши читання, потрібно її закрити, інакше забудеш все вивчене.

Відмінний день для початку складних і важливих справ

Здавна на Русі повелася традиція будь-яку важливу або складну справу починати 14 грудня — у Мудрий день. Вважали, що святий Наум обов'язково допоможе, наставить на шлях істинний і підкаже, як братися за нову справу, щоб отримати хороший результат. В народі з цього приводу навіть склали приказку: «Святий Наум кожного наведе на ум».

Які ще існують народні прикмети на початок важливої справи?

Якщо вирушаючи на важливий захід або зустріч, ви спіткнетеся на ліву ногу, значить все пройде вдало, очікується великий успіх. У випадку якщо на праву ногу, краще відкласти цю справу або перенести зустріч на інший раз (якщо є така можливість), тому що зіткнетеся з неприємностями.

Виходячи з дому, одну опустіть руку в кишеню і скрутіть з пальців фігу. Вона обов'язково стане запорукою вдачі, вдалої зустрічі або угоди. Все у вас вийде, навіть не сумнівайтеся у своїх здібностях.

Якщо ви затіяли якусь складну справу, і побачили в небі орла — це відмінний знак, вас постійно буде супроводжувати удача.

Перед важливою подією із зворотного боку одягу приколіть шпильку. Вона не тільки вбереже від невдачі, але і захистить від пристріту і недобрих людей.

Якщо на завтра запланований важливий іспит або співбесіда, то з вечора не стрижіть нігті і волосся (так ви свій розум укоротите).

Не рекомендується починати важливі справи 13 числа будь-якого місяця, вони не принесуть очікуваного результату.

Вирушаючи на важливу справу, при виході з будинку буде хорошим знаком, якщо зустріти чоловіка з повним відром. Все пройде вдало і навіть можливий несподіваний прибуток. Побачити жінку з порожніми відрами, означає, що весь день піде шкереберть, очікуються неприємності і втрати.

Народні прикмети 14 грудня

  • Якщо 14 грудня зірки на небі яскраво переливаються, варто чекати сильну завірюху.
  • Хмари по небу низько пропливають до швидкого сильного похолодання.
  • Якщо вночі на Наума подивитися на небо і побачити навколо місяця червоний ореол, який світиться, значить, на ранок очікується снігопад.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить