Хто придумав назви семи нот і що вони означають у перекладі з латинської?

Сьогодні ми поділимося з вами цікавою інформацією про походження нот, і розкриємо таємницю їх назви, передає Ukr.Media.

Винахідником всесвітньо відомої нотної грамоти вважається чернець Гвідо Аретинский (Гвідо д'ареццо), що жив в (ок. 990 — ок. 1050) року нашої ери. Як і все прекрасне в ті часи, нотна грамота зародилася поблизу Флоренції, невеликому містечку в Тоскані — Ареццо.

У Флоренції встановлено пам'ятник монаху:

Гвідо був учителем музики та хорового церковного співу при різних храмах, він багато подорожував по Італії, зустрічався в Римі з Папою Іваном XIX і багато працював над створенням музичної грамоти, яка стала загальноприйнятою.

Одного разу, намагаючись придумати більш легкий спосіб заучування незнайомих мелодій для співи, Гвідо придумав систему сольмізації на основі акровірша молитви до Іоанна Хрестителя:

UT queant laxis

REsonare fibris

MIra gestorum

FAmuli tuorum

SOLve polluti

LAbii reatum

Sancte Ioannes

(У перекладі з латинського: «Щоб твої слузі голосами своїми змогли пробудити дивовижні діяння твої, очисти гріх з наших зганьблені вуст, о, Святий Іоанн»)

Назви всіх нот, крім першої, закінчуються на голосний звук, їх зручно співати. Склад ut – закритий і проспівати його подібно іншим неможливо. Тому назву першої ноти октави, ut, в шістнадцятому столітті замінили на do (швидше за все, від латинського слова Dominus – Господь).

Сучасна інтерпретація назв нот виглядає так:

Do – Dominus – Господь;

Re – rerum – матерія;

Mi – miraculum – диво;

Fa – familias рlanetarium – сім'я планет, тобто сонячна система;

Sol – solis – Сонце;

La – via lactea – Чумацький шлях;

Si – siderae – небеса.

Завдяки авторитету Гвідо латинська літерне позначення утвердилася як загальноприйнята в західній Європі і зберігається до наших днів.

Крім усього іншого, Гвідо належить величезна заслуга в прогресі письмової частини нотної грамоти. Під час виступу хору, Гвідо для вказівки нот використовував свою ліву руку, згинаючи суглоби пальців він вказував, яку ноту брати в той чи інший час:

Надалі, Гвідо почав відзначати звуки нотами (від латинського слова nota – знак). Ноти, заштриховані квадратики, розміщувалися на нотному стані, складається з чотирьох паралельних ліній. Зараз цих ліній п'ять, і ноти зображують колом, а не квадратом, але принцип, введений Гвідо, залишився без змін.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить