Хеловвін — свято духів чи безневинна розвага: традиції, прикмети, заборони

На Хелловін прийнято вирізати страшні пики на гарбузах, вбиратися в костюми, триматися подалі від чорних котів і не обертатися, вночі почувши кроки за спиною. Свято вже зовсім близько, і ми пропонує розібратися в деяких його традиціях і прикметах, а також засвоїти, чого не варто робити в цю містичну ніч, інформує UkrMedia.

Ліхтар Джека, англійський "Jack-o'-lantern". Вирізаний гарбуз — обов'язковий атрибут Хелловіна. Як свідчить легенда, ірландський коваль-п'яниця одного разу обдурив самого диявола, уклавши угоду: після смерті чоловіка диявол не буде забирати його душу. Але коли прийшов час, її відкинув і Бог. Так що в очікуванні Судного дня Джек змушений блукати по землі, освітлюючи собі шлях ліхтарем з вирізаної ріпи, вогником у якому служить шматочок вугілля, який кинув йому диявол.

Ірландці стали поміщати вогник в порожнисту ріпу, щоб на його світло приманити добрих духів, а страшні пики на коренеплоді вирізали, щоб віднадити духів злих.

У США ця історія прийшла разом з ірландськими іммігрантами, які вперше вирушили сюди в 1800-х роках. Ріпу тут неможливо було не, зате гарбузів було досить. Спочатку цю повчальну казку перетворили у витівку для дітей, які блукали по околицях зі своїми версіями ліхтарів і намагалися налякати людей. А до кінця 1800-х років традицію підхопило і вище суспільство.

Зараз "ліхтар Джека" прийнято поміщати усередині або зовні будинку, або встановлювати на підвіконні.

Trick or treatment — "солодощі або гидота", "гаманець або життя". Цей звичай зародився, коли від дверей до дверей ходили жебраки, і в обмін на їжу обіцяли молитву за мертвих. З часом замість молитов пропонували вірші або пісні. До того часу, коли звичай перебрався в Америку, він трансформувався в "солодощі або гидоту". Діти в ніч на Хелловін виходили на вулиці, замаскувавшись, вимагали солодощі і погрожували витівками, якщо нічого не отримають.

За іншою версією, цей звичай зародився у німецько-американських спільнотах, де діти вбиралися в костюми, і звали сусідів, які мали вгадати, хто ховається за ними. І якщо дитину ніхто не зміг ідентифікувати, його винагороджували солодощами.

Грим і костюми. Традиції Хелловіна сходять до кельтського Нового року — Самайну або Самхейну. Вважалося, що в цей час стирається межа між світом живих і мертвих, і душі, які відійшли в інший світ, можуть повертатися на землю. Стародавні кельти, щоб задобрити духів, залишали для них частування за порогом оселі. Люди також одягали маски і одягалися в костюми (в основному, з шкурок), щоб змусити примар прийняти людину за "свого", і чим страшніше були такі образи — тим краще.

З часом язичницькі вірування спочатку стали частиною католицької традиції, а потім увійшли у світське життя, як веселе і відчайдушне свято. Так, у США маскарадні вечірки стали популярні в приватних клубах в кінці 20-го століття — люди святкували повернення із заміських літніх будинків.

Цікаво, що традиційні кольори Хелловіна — чорний і помаранчевий, теж ведуть походження від кельтського Самайна. Чорний означав "смерть" літа, а помаранчевий символізував осінній сезон збору врожаю.

Чого не можна робити. Оскільки Хелловін — свято древнє і містичне, то, зрозуміло, існують і повір'я, чого не варто робити в цей день.

Необхідно стежити за вогником всередині гарбуза. Якщо свічка згасла — десь поруч злі духи, а якщо світло стало менш яскравим — нечисть намагається погасити вогонь в будинку.

Згідно традиції, на Хелловін не можна залишати в будинку чорного кота, аби не привернути в будинок нещастя. Господарі випроваджували таких вихованців на вулицю. Справа в тому, що в середньовіччі люди асоціювали чорних кішок з дияволом. Також вірили, що ці тварини — соратники відьом, а ті навіть можуть у них перетворюватися.

У ніч на Хелловін не можна вбивати чи викидати з житла павуків, помічених в будинку. Це — душі померлих родичів, які спостерігають за вами.

Якщо ж на Хелловін на даху будинку сидить сова, її необхідно зігнати, адже птах може напророкувати смерть. Крім того, існувало повір'я, що сови — посланці чаклунів, і якщо чути їхній крик — значить, відьма йде.

У свято не можна відмовляти тим, хто просить. Це повір'я — давнє. Якщо дух приходив до дверей в образі жебрака, і йому відмовляли, будинок міг бути проклятий. Не варто залишати відкритими двері і вікна — так шкідливим духам легше потрапити в будинок.

У ніч Хелловіна не можна залишати білизну сушитися на вулиці. Людина, яка одягне той одяг, буде притягувати нещастя. Але якщо про це забути — теж не біда. Головне потім все знову перепрати.

Якщо вночі на свято за спиною раптом чуються кроки — обертатися не можна, адже за вами може ув'язатися дух мертвого. Але цю прикмету краще приміряти на сучасні реалії.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить