7 серпня — Ганна Літня, Зимовказівниця: історія, традиції та прикмети свята

7 серпня православна церква вшановує пам'ять великої Діви Анни з роду богоотців — матері Мадонни, прямої бабусі Христа. На більшості образів вона зображується з особливим благоговінням на обличчі; на лівій руці свята тримає молоду Богородицю, інформує Ukr.Media.

У народі релігійна дата більше відома як Ганна Літня. Інша її назва — Ганна Холодна, — пов'язано зі сформованими прикметами. По погоді напередодні визначали, коли прийде зима і який характер приймуть морози.

Історія житія праведниці

Анна Галілейська жила в 1 столітті до нашої ери в Назареті. Вона походила з родини Віфлеємського священика з коліна Левіна, шанованого в суспільстві, і була молодшою з дочок. Будучи вже в репродуктивному віці свята вийшла заміж за Іоакима, який сам був родом з Галії.

Тривалий час Анна була безплідна. Вони прожили в шлюбі з чоловіком близько п'ятдесяти років, не зумівши привести на світ первістка. Коли місцевий священик відмовив чоловікові в принесенні жертви Господу через його бездітність, Іоаким прийняв рішення піти в пустелю. Після невпинних багаторічних молитов до нього з'явився Божий ангел і сповістив про швидке народження його дочки. Від неймовірної радості чоловік повернувся додому, де Анна підтвердила ангельські вісті. Релігійні джерела повідомляють, що зачаття відбулося 8 грудня, рівно через 9 місяців праведна діва народила велику Богородицю.

Коли немовляті виповнилося 15 днів подружня пара нарекла її Марією за повчанням ангела. Батьки дали обіцянку віддати дитину в храм на знак поваги, подяки Отцю Небесному. У шестимісячному віці Анна поставила дочку додолу, щоб упевнитися, чи може та ходити. Марія зробила 7 кроків, повернулася на руки до мами, і свята вирішила, що дитя не буде ходити самостійно, поки не буде введена до церкви. Сталося це тільки в трирічному віці. На подив присутніх дитина без допомоги матері підійнялася на саму верхню сходинку, де її прийняв наставник Захарія, місцевий первосвященик.

Православна версія житія свідчить, що Іоаким помер через кілька років після введення Марії до церкви, у віці 80 років. Анна ж прожила на 2 роки більше чоловіка, провівши цей час біля дочки. Католики ж вважають, що після смерті чоловіка свята прародителька ще двічі була в шлюбі і встигла народити дітей і виняньчити онуків. З останнього випливає, що єрусалимська діва була довгожителькою. Похована вона була разом з Іоакимом поблизу майбутньої гробниці Мадонни під Оливною горою в Гефсиманії.

Традиції святкування дати на Русі

Основне заняття селян на Ганну Літню — це викопування посадженої в травні картоплі. Увечері з новоявленого врожаю господині готували святкову вечерю. Обов'язковими атрибутами столу були оладки, котлети, м'ясо і картопля в будь-якому вигляді — тушкована, запечена або просто варена в горщику. Крім цього займалися збором грибів і ягід, які потім продавали на місцевих ярмарках.

З самого ранку Зимовказівниці намагаються стежити за змінами погоди. Вважалося, що холодна погода обіцяє таку ж сувору зиму, яка на додачу настане раніше покладеного. Ще одним вірним сигналом до похолодань служать мурахи, які активно збільшують своє житло. А ось дощ говорить про теплу, м'яку, але досить сніжну зиму.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить