28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці: історія, традиції та прикмети свята

Успіння Пресвятої Богородиці — входить в число основних православних урочистостей, яке присвячене закінченню земного життя Діви Марії. Для світських людей смерть — сумна подія, що змушує сумувати і носити траур. Але в розумінні віруючих це лише тимчасовий сон перед тим, як воскресне душа, перший крок на шляху до Творця. Православні радіють в цей день, тому що Успіння — це не смерть у звичайному розумінні, а вознесіння духу і тіла Богородиці на Небеса. 28 серпня — день, коли всі православні згадують події з життя Богородиці і дякують її та Ісуса за милість потрапити в Боже Царство, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Згідно зі Святим Писанням, Ісус не забував про матір навіть в останні найважчі хвилини свого життя. На його прохання апостол Іоанн поселив Пресвяту Діву в будинку своїх батьків і взяв на себе всі турботи про неї. Богородиця всі дні проводила в молитвах, просячи лише про одне — швидше возз'єднатися з сином. Нарешті, її молитви були почуті. Архангел Гавриїл приніс Святій Діві звістку про те, що через три дні її земне існування завершиться і вона перейде у вічне життя.

Після цієї радісної звістки Богородиця попросила Всевишнього тільки про одне — дати їй перед відходом попрощатися з усіма апостолами, що залишилися на землі. Спаситель виконав її волю і допоміг апостолам перенестися до ложа вмираючої Діви Марії. Після її смерті труну з тілом перенесли в печеру. Через три дні прибув апостол Фома, який затримався в дорозі. Горе його було таке велике, що було вирішено відкрити вхід в печеру, щоб дати Фомі попрощатися з Богородицею. Але коли апостоли опинилися всередині і підійшли до гробу, вони побачили, що він порожній. Тіло Пресвятої Матері було піднесено на небеса.

Відтоді православні всього світу святкують цей день, як ще один доказ того, що справжня віра і благочестя відкривають шлях в Царство Небесне. А перед іконою із зображенням чудесної події моляться тисячі людей, прославляючи Богородицю, яка протегує всім людям і просить за них Господа.

Традиції та обряди

Великому дню передував піст, якого треба було дотримуватися два тижні. Він не вважався важким, тому що в кінці серпня засіки були повні овочами, фруктами, горіхами — продуктами, дозволеними під час посту. До цього часу закінчувалися жнива — час найважчої літньої праці. Можна було відпочити і повеселитися. До свята треба було підготуватися заздалегідь. Господині ретельно прибирали в будинку, готували різноманітні страви. Вважалося, що чим щедрішим буде частування, тим кращий урожай господар збере в наступному році. Також треба було перед святом помиритися з тими, з ким були посварені. На Успіння не можна було затівати суперечки, сумувати і лаятися.

Успіння Пресвятої Богородиці Церквою відзначається з особливою урочистістю. Піснеспіви і молитви, присвячені йому, в церквах починають читати на богослужіннях за день до свята і читають протягом восьми днів після нього. У день свята проводиться урочиста церковна служба. У багатьох селищах після богослужіння люди збиралися на центральній площі і несучи перед собою ікону Богородиці, йшли до поля, читаючи молитви, що прославляють Пресвяту Діву. З собою брали хліб, освячений під час ранкової служби в храмі. Прийшовши на поле, короваї ламали, там же скибки з'їдали, запиваючи святою водою. Цей обряд служив для забезпечення гарного врожаю на наступний рік. Треба бути стежити, щоб жодна крихта не впала на землю.

Відстоявши ранковий молебень з принесеною з дому іконою з ликом Богоматері, її приносили додому і ставили у дворі на видному місці. Вона залишалася там весь день, а господар будинку підводив до неї кожного, хто зайшов у двір. Перед іконою запалювали свічку і стежили, щоб вона горіла протягом усього дня. Цей обряд допомагав залучити в будинок удачу і достаток, а крім того позбавити всіх членів сім'ї від хвороб.

Якщо в родині хтось хворів, то він повинен був відстояти ранкову службу в храмі, а потім з іншими жителями пройти хресним ходом за іконою Богородиці. Тяжкохворих родичі носили на руках. Повернувшись додому, занурювали натільний хрест у святу воду і стікаючими з нього краплями змащували хворі місця. Наші предки вірили, що таким чином можна вилікуватися від безлічі недуг, особливо хвороб суглобів і хребта. Вважалося, що в Успіння особливо сильні молитви про дітей. У Божої Матері просили дати їм здоров'я, удачу і привести до істинної віри.

Прикмети

  • Тепло на Успіння обіцяє холодну осінь.
  • З цього дня сонце збирається все більше спати.
  • Якщо в цей день похмуро і сиро, восени буде мало дощів.
  • Велика кількість павутини — до малосніжної і морозної зими.
  • Веселка, що прикрасила небо в цей день, до теплої осені.
  • Якщо в цей день поранити або натерти ногу — весь рік будуть переслідувати негаразди.
  • Допомогти комусь або закінчити тривалу справу — хороша прикмета.
  • У цей день не можна ходити по землі босими ногами або колоти її гострими предметами, інакше на наступний рік можна залишитися без врожаю.
  • У цей день краще взагалі обійтися без використання ножа. Раніше господині все готували заздалегідь, а на Успіння збираючи на стіл, не різали хліб, а ламали руками.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить