24 січня – День Федосея, Федосей-весняк: традиції, обряди та прикмети

24 січня в православ'ї день пам'яті преподобного Феодосія Антіохійського. За народним календарем дата отримала назву день Федосея, Федосей-весняк, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Феодосій?

Він проживав у V-VI століттях, походив із знатного роду, але залишив всі блага, дім і сім'ю, вибравши чернечий шлях.

Жив Феодосій в долині, де спорудив собі хатину, на руках, попереку і шиї носив залізні вериги. Волосся зовсім не стриг, воно відросло у нього до самої землі. Обробляв землю, де вирощував плоди для прожитку.

З часом про нього дізналися люди, і потягнулися до Феодосія, хатина його розрослася до монастирської обителі.

Приписують йому і досконале диво. Поблизу монастиря була безводна суха скеля. Коли вдарив по ній Феодосій своїм жезлом, відкрилося водне джерело, яким користувалися надалі монахи обителі.

Він закінчив свій земний шлях у віці 105 років.

Обряди й традиції цього дня

На день Федосея є кілька заборон: не можна стригти нігті, волосся обрізати і брати в борг гроші. Хто порушить, той найближчі три місяці в бідності і боргах проживе.

Якщо у жінки сьогодні з голови гребінь впаде, будуть мучити її головні болі.

24 січня домашні тварини передбачають швидкі події. Якщо собака скиглить цілий день, а кішка веде себе буркотливо, значить, господар захворіє. Птах у вікно стукає до хороших вісток. А якщо у двір чужа кішка забрела, варто чекати повідомлення про чиюсь смерть.

Погано в цей день, якщо смітинка в око потрапить, це віщує ранню втрату зору.

Господині на Федосея печуть пироги з зеленню, але їдять їх, не ріжучи ножем. Кожен член сім'ї нехай відламує по скибочці і їсть, вважалося, що ножем можна сонце образити.

А куплений або свіжоспечений хліб сьогодні взагалі краще не починати, потерпіть до завтра.

Найкраща традиція цього дня — відвідання лазні.

Треба гарненько попаритися, щоб прогнати від себе всі недуги, хвороби і нечисту силу.

Для боротьби зі злими духами сьогодні ще прийнято обкурювати житло. А щоб захистити маленьких дітей від нечисті, треба загорнути їх в звірячу шкуру.

Обов'язково надіньте сьогодні щось червоного кольору.

У народі склалася прикмети, що на Федосея обов'язково треба щось червоне на себе надіти. Це принесе удачу і здоров'я, захистить від псування і пристріту, так як талісманом сьогоднішнього дня є камінь червоний агат і сонце.

24 січня не можна повертатися до сонця спиною, вказувати на нього пальцем і вже тим більше плювати, воно може образитися.

У давнину рукодільниці в цей день засаджувалися за вишивку рушника з зображенням червоного сонечка на небі. Вірили, що якщо витиратися цим рушником, то можна позбутися від хвороб.

Червоний колір серед інших вважається найбільш помітним. Він є символом агресії і влади, багатства та мудрості, всього красивого і грішного, ворожнечі, тривоги і рішучості.

З червоним відтінком у слов'ян пов'язано безліч прикмет:

1. Якщо ви купили червоне взуття, значить, зовсім скоро зустрінете своє кохання, а якщо загубили, то розлучитеся з коханою людиною. Просто приміряли у подружки або в магазині червоні чоботи або туфлі, можете сподіватися на нового залицяльника.

2. Червоне взуття ідеально захищає від негативу, який в основному накопичується біля самої землі. При злій енергетичній атаці саме червоне взуття візьме на себе перший удар і відведе погане від людини.

3. Якщо наречена заміж буде виходити в червоних туфлях, то такий сімейний союз буде міцним, щасливим і пристрасним.

Народні прикмети 24 січня

Якщо в день Федосея погода тепла, значить, весна буде рання, але дощова. В народі з цього приводу кажуть: «Федосеєво тепло на ранню весну пішло».

По поведінці худоби 24 січня судили про погоду на найближчі дні. Вівці задралися між собою — буде сильний вітер, а якщо вони бекають, метушаться і всі в один кут забиваються — чекай негоди. До холодів корова ногами стрясає.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить