24 листопада — Федір Студит, Федір Мороз: історія, традиції, обряди та прикмети свята

Народно-християнське свято Федір Студит відзначається 24 листопада (11 листопада за старим стилем) кожного року. У церковному календарі це день вшанування пам'яті святого преподобного Феодора Студита, інформує Ukr.Media.

Інші назви свята: Федір Студений, Студенець, Федір Мороз, Федорові вітри, Федір Поминальник, Федір Застольник, Федір Заметуха, Мартинів день, День преподобного Феодора Студита.

У народі він отримав прізвиська Мороз і Студенець, так як в цей день завжди стоїть холод.

На Федора Студита люди намагаються не виходити з дому, а сидіти якомога ближче до джерела тепла і гарячих страв.

Історія свята

Феодор, на прізвисько Студит, народився в Константинополі в 758 році. Стараннями своїх благородних і багатих батьків отримав хорошу і багатосторонню освіту. На 32-му році життя Феодор разом з дружиною Ганною вирішили присвятити себе чернечому життю. У Саккудіані, поблизу Константинополя, святий Феодор віддався найсуворішим подвигам чернецтва, ревно продовжуючи вивчати святе Письмо, тлумачення святих отців і творіння Василія Великого. Висвячений у пресвітера, Феодор проти своєї волі був обраний ігуменом. Тим часом, преподобного Феодора очікував новий подвиг протидії порушникам правди і істини Христової.

Цар Костянтин насильно змусив свою дружину Марію прийняти постриження в монастир, а сам одружився з своєю родичкою. Приклад беззаконня не залишився без наслідувачів. Між наближеними до двору стали повторюватися випадки розлучень і незаконних шлюбів. Преподобний Феодор не захотів залишитися байдужим свідком нехтування статутами Церкви і виступив викривачем неправди царя.

Розгніваний Костянтин велів кинути його в темницю, звідки після жорстоких катувань в 796 році преподобний разом з 10 ченцями був засланий в ув'язнення в місто Солунь. Після смерті Костянтина його мати цариця Ірина звільнила святого Феодора з ув'язнення і в 798 році надала йому управління Студійським монастирем. Преподобний Феодор упорядкував і захистив чернече життя суворим статутом, відомим під ім'ям Студійського. За цим статутом ченцям заборонялася всяка власність; вони повинні були навчатися різним, потрібним для монастиря майстерностям, і самостійно виробляти всі потрібні для побуту роботи.

Незабаром святий Феодор знову зазнав переслідувань від Никифора, який відняв престол у Ірини. У 809 році святий Феодор був засланий в ув'язнення з усіма послідовниками і лише після смерті царя в 811 році був повернутий до столиці. Через три роки настали гоніння на ікони при Леві Вірменині, і преподобний знову виступив сповідником і захисником істини. За це, після страшних тортур, Лев заслав святого Феодора у віддалене ув'язнення в місто Метоп.

Звідти в 815 році переведений в Анатолію в Боніт, де нікого не допускали до нього, але преподобний Феодор письмовими посланнями продовжував діяти на користь православ'я і встиг звернути багатьох іконоборців. За це били його і мучили голодом і спрагою в сирій темниці, але він все переносив з терпінням, а зміцнювався і втішався залученням святих Тайн.

У 820 році зі смертю Лева Вірменина закінчилося семирічне вигнання преподобного Феодора Студита. Повернувшись до Константинополя, святий Феодор не залишився там. Він не хотів перебувати байдужим свідком триваючої єресі, так як хоча і заборонено було говорити проти ікон, але разом з тим, ніхто не повинен був насмілюватися говорити і на захист шанування їх, і вони не були відновлені в константинопольських храмах. Преподобний Феодор пішов у відокремлене місце, на мис Акріт, поблизу Нікомидії. І тут разом з кількома учнями жив при церкві святого Трифона до смерті своєї в 826 році.

Традиції та обряди

Федорів день мудрі люди радили проводити вдома — ближче до печі і гарячих страв. З цього приводу говорили: «На грубці та біля гарячих страв і в Студитів день не застудишся».

24 листопада вважався одним з видатних днів у визначенні зимової погоди — який день, така і зима буде. Якщо день Федора Студита був теплим, то зима буде тепла, якщо ж холодний, то і вся зима буде холодна. По Федору судили і про майбутній урожай ягід і грибів. Якщо на небі було багато зірок — до літа можна було запасати кошики. Щоб прикмета збулася, в цей день обов'язково заварювали чай з сушеними ягодами — малиною, суницею, чорницею.

Народні прикмети

 • Федір Студит землю студить.
 • Якщо 24 листопада світить сонце, то погода скоро зіпсується і похолодає.
 • Йде мокрий сніг або стоїть ясна погода, то до 4 грудня ще трапляться відлиги.
 • Якщо на вулиці тепло, то зима буде теплою і навпаки.
 • Якщо почався дощ — бути теплу до свята Введення (4 грудня).
 • Сильні вітри в цей день обіцяють холодну зиму.
 • Якщо нічне небо всипане зірками, то рік буде грибним і ягідним.
 • Якщо гуси гуляють по льоду, значить, в Різдво 7 січня настане відлига.
 • Якщо на землі залишилося неприбраним колосся, то на наступний рік урожай буде поганим.
 • Якщо на Федора одружитися або заслати сватів, то молоді будуть нещасливі в шлюбі.
 • Народжені 24 листопада мають сувору вдачу. Вони рідко бувають щасливі. Носити їм слід цитрин.
 • Потрібно обов'язково викинути посуд з тріщинами в цей день, щоб, згідно з прикметами, не відчувати бідності.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить