24 листопада — день пам’яті преподобного Федора Студита: історія, традиції та прикмети свята

У листопаді, 24 числа, православна церква відзначається день святого Феодора Студійського, проповідника та іконоборця, аскетичного ігумена багато значимого монастиря. Холоднеча цього місяця дала йому ще одне прізвисько — Студений, інформує Ukr.Media.

Історія життя святого і появи свята

Феодор (в народі — Федір) народився у візантійському Константинополі в 8 столітті в родині заможного чиновника. Підлітком він отримав якісну освіту за наполяганням матері, а потім одружився на благочестивій дівчині Ганні. Багато спілкуючись з дядьком Платоном Студійським, ченцем Саккудіонського монастиря, перейняв частину його ідей і в 22 роки прийняв чітке рішення прийняти постриг і стати ченцем. Дружина його вчинила так само, сліпо послідувавши за чоловіком. Федір став проповідником, який зрікся багатого життя в бік аскетизму і скромності житія.

У 798 році він переходить в Студійський монастир, де стає ігуменом. Крім релігійної діяльності, чернець також бере участь у політичному та суспільному житті підвідомчої території. Він вважав своїм обов'язком ставати на бік захисту інституту сім'ї, тому не боячись виступає проти розлучення самого імператора Костянтина шостого. За цей вчинок Феодор був по-звірячому покараний і вигнаний до моменту смерті правителя, а потім він знову повертається в свою обитель. Коли до нього доходять чутки про підвищення по службі священика, який вінчав і розводив імператорську сім'ю, проповідник будучи не в силах промовчати знову противиться обставинам і висловлює свою негативну думку, за що вдруге виганяється вже новим правителем, Никифором Першим.

Загибель володаря дає йому черговий шанс на повернення додому, де найближчі кілька років він проводить в спокійному служінні Богу. У той час Лев Арцруні П'ятий наказав направити всі сили проти поклоніння іконам, давши початок новому витку іконоборства. Ображений таким рішенням Федір Студит збирає за допомогою учнів хресний хід з іконами і хрестами, за що був поміщений під варту і підданий катуванням. Ново поставлений на престол імператор вирішує пощадити чоловіка, випускає з темниці, але не повертає в його володіння монастир. Борець за свободу віри і мученик, він помирає при спокійних обставинах в колі своїх послідовників — студитів.

Проповіді священномученика посмертно зібрані в двох томах як опис його життєвих пріоритетів і позицій. Крім цього збереглася велика кількість його літературних творів — листів, читань, релігійних творів і книг.

Традиції та обряди свята

Федір Студит відзначається по-домашньому — з дому прийнято не виходити, збиратися у вузькому сімейному колі і їсти запашний борщ. Наївно думали, що температура супу безпосередньо пов'язана з погодою — чим гарячіший борщ, тим ласкавіша буде зима.

Були й інші прикмети:

  • дощ за вікном обіцяв швидке тепло,
  • одруження в цю дату несприятливе і веде до раптового розлучення молодих,
  • сонячна погода — до холодів.

Інша назва свята — Федір Поминальник — бере свій початок при містичних повір'ях. Вважалося, що саме в цю дату мертві, нудьгуючі за своїми живими близькими і родичами, можуть зв'язатися з ними або навіть особисто відвідати. Прості християни часто боялися такої уваги, тому захищали себе від страху спеціальними ритуалами — на поріг лінією насипали золу і примовляли відворотні слова, а над дверима малювали хрест.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить