23 березня — день святої Василини: історія, традиції та прикмети свята

Народне свято Василина — весняної води вказівниця, відзначається 23 березня 2020 року (за старим стилем — 10 березня). У цей день православна церква вшановує пам'ять всіх Коринфських мучеників (чоловіків і жінок). Але слов'янський народ вибрав з їх числа мученицю Василину і присвятив їй 23 березня. Святу шанують як повелительку весняних вод, інформує Ukr.Media.

Історія

В III столітті, в часи гонінь на християн при язичнику-правителі Декії, в Корінф прибув воєначальник Ясон. На нього була покладена місія зі знищення християн. Йому тут же доповіли, що недалеко від міста в пустелі живе християнин Кодрат, і до нього приходить безліч друзів послухати його настанови. Серед тих людей була і 9-річна Василина.

Всіх їх заарештували і доставили на суд до воєначальника. Під час катувань, яким були піддані нещасні, Кодрата визнали за головного. Він підтримував всіх мучеників і не давав їм впасти духом. Після декількох спроб змусити людей відректися від Христа і визнати ідолів справжніми богами, Ясон в розпачі наказав кинути їх на поталу диким звірам. Але тварини навіть не наблизилися до нещасних. За це їх засудили до смертної кари через обезголовлення.

Багато християн з міста були вражені мужністю мучеників на чолі з Кодратом і разом з ними добровільно прийняли смерть.

Традиції та обряди

Вважається, що свята Василина наділяє весняні струмки пам'яттю і здатністю бачити таємне. До неї моляться, щоб вода не підтопила будинки, льохи й інші споруди. Якщо все-таки вода проникає всередину, кажуть, що це за скоєні минулого року гріхи.

Основна турбота цього дня — вирити канавки для відведення води від дому і двору. Якщо струмки течуть у водойми, рибалки беруть снасті і йдуть ловити тарань і плотву.

Прикмети

  • Якщо дме холодний вітер, то погода ще довго буде зимовою.
  • Весняні води у річку потекли — до хорошого улову плотви.
  • Якщо вже прилетіли журавлі, значить, навесні буде тепло.
  • Шпаки повернулися — сніг скоро зійде.
  • Якщо прилетіли ластівки, то через два тижні почнеться розлив річок.
  • Жайворонок у небі кружляє, значить, скоро з'явиться перша трава.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить