2 серпня — день Іллі Пророка: історія, традиції та прикмети свята

У православ'ї 2 серпня згадують пророка Іллю. У народному календарі дата називається громовержець або просто Ільїн день, інформує Ukr.Media.

Ким був пророк Ілля?

Ілля — біблійний пророк, що жив ще до нашої ери в IX столітті в ізраїльському царстві. На Русі поряд з Миколою Чудотворцем Ілля — один з найбільш шанованих святих. У міфології древніх слов'ян попередником Іллі вважався бог Перун, керуючий громом, зливами і грозами.

Згідно з легендою громові гуркіт і блискавки з'являються від стуку коліс вогненної колісниці, на якій пророк їздить по небу. Тому дату і назвали в народі громовержець. Люди вірили, що на своїй колісниці Ілля возить воду для інших святих, а коли розплескує трошки, то на землі дощик йде.

Які традиції та обряди існують в цей день?

В результаті багатовікових спостережень слов'яни запримітили — якщо день Іллі на п'ятницю випадає і при цьому ні краплі дощу не капне, значить, серпень небезпечний великою кількістю пожеж.

2 серпня — сприятлива дата, щоб весілля грати або просто зібратися за столом великою дружньою компанією. Посиденьки будуть веселими, позитивом і хорошим настроєм запасетеся надовго.

З давніх-давен на цей день існували заборони:

1. Господарі не гнали на луки домашніх тварин, щоб їх не покусали змії. Тому що "в день Іллі гади повзучі з волі розбрідаються".

2. Сільським господарством в Ільїн день не займалися. Якщо хто ризикне сьогодні в полях попрацювати, тим грози багато біди нароблять (а без гроз рідко коли обходиться цей день).

3. Люди вірили, що пророк Ілля 2 серпня полює на нечисть і метає в неї свої стріли вогняні. Ховаючись від цих стріл, нечисті сили можуть в домашніх вихованців переселитися. Саме тому на Русі в день Іллі не відпускали з дому кішок і собак, щоб в них не пробралися чаклуни і біси.

4. З 2 серпня не їдять більше ягоди суниці. Користі в ній вже особливої немає, а ось життєві сили у людини відібрати вона може, та ще зробить її розсіяною і сонною.

Купальний сезон закритий до наступного літа!

Недарма народ склав таке прислів'я: "До Ільїна дня народ купається, а після з рікою прощається". Згідно з народними прикметами, в день Іллі до обіду тримається літня погода, а потім різко осінь приходить.

І перші осінні ознаки відразу стають помітні — комахи вже не так сильно кусаються, на деревах листочки жовтіють, звірі житла до зими утеплюють, а на річках і озерах водна гладь покривається ряскою та до того ж вода така холодна стає, що вже не скупаєшся.

У народі і свої версії існують, чому після дня Іллі заборонено у водойми заходити. Подейкують, що з цього дня у воді хлюпаються чорти і тим самим її оскверняють. До того ж водяний з русалками надто активні, і купальщиків норовлять потягнути на дно.

2 серпня наші предки так води побоювалися, що навіть вдома не купалися і волосся не підстригали. Вірили — хто порушить заборону, з того розсерджений Ілля змиє здоров'я, і відновлювати його потім дуже довго доведеться.

Зате дощова вода сьогодні воістину цілющою силою володіє. Якщо вмитися зібраною на Іллю дощовою водицею, то можна змити з себе весь негатив і вилікуватися від хвороб (особливо очних).

Випадково під дощик сьогодні потрапити — прикмета дуже сприятлива, обіцяє міцне здоров'я на весь рік.

Погодні прикмети на 2 серпня

  • Поспостерігайте сьогодні за п'явками на водній поверхні. Якщо вони весь час лежать нерухомо або пересуваються, але повільно, значить, настане тепла погода і протримається довго.
  • Якщо 2 серпня бджоли голосно у вуликах дзижчать, то день буде теплим і сонячним, опадів не передбачається.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить