19 грудня 2018 – день Миколи Чудотворця. Обряди, традиції і прикмети цього дня

19 грудня у православному світі відзначають велике свято — день пам'яті святителя Миколи Чудотворця, він один з найбільш шанованих християнських святих. За народним календарем ця дата завершує святковий комплекс, що складається з трьох днів — Варвари, Сави та Миколи, і починає низку різдвяних свят.

Хто такий Микола Чудотворець?

19 грудня — день пам'яті святителя Миколая Сповідника (270-343). Народився він в місті Патарі, розташованому на південному узбережжі Малоазійського півострова. Його благочестиві батьки, Феофан і Нонна, дали обітницю присвятити свою єдину дитину Богу. Микола став плодом довгих молитов до Господа бездітних батьків. З дня свого народження він явив людям світло своєї майбутньої слави великого чудотворця. Його мати відразу після пологів зцілилася від хвороби, яка довгі роки мучила її. Новонароджене немовля в купелі хрещення простояло три години на ногах і при цьому ніхто його не підтримував, віддаючи честь Пресвятій Трійці. У дитинстві Микола почав пісне життя, приймаючи материнське молоко по середах і п'ятницях, тільки один раз в день, інформує UkrMedia.

З дитинства майбутній чудотворець вивчав Святе Письмо. Свої дні він проводив у храмі, а ночами молився. Його дядько, єпископ Патарський Микола, бачачи високе благочестя племінника і його духовні успіхи, поставив його у читця, а після возвів у сан священика.

Микола допомагав стражденним і вбогим. Свої благодіяння робив таємно, приховуючи від людей. За своє життя святитель здійснив безліч чудес. Дожив він до глибокої старості і мирно відійшов до Господа. У 1087 році його мощі були перенесені до італійського міста Барі, де вони знаходяться і сьогодні.

Обряди й традиції цього дня

19 грудня в храмах проводиться святкова служба, на яку приходить дуже багато людей. У наших пращурів була традиція збирати гроші зі всього села і ставити загальну велику свічку Миколі Угоднику, звертаючись до нього з проханнями про захист і заступництво.

А ввечері всі разом влаштовували гуляння. На стіл ставили пшеничне пиво, узвар, кутю та пироги з картоплею, грибами, капустою. Дітям роздавали «миколайчики» (звичайне печиво, але малюкам казали, що його випікав святий Миколай). Звідси повелася традиція — в ніч на 19 грудня батьки кладуть під подушку дітям маленькі сувеніри або солодощі, і кажуть, що їх святий Миколай приніс. Дарувати подарунки можна і дорослим людям, сюрпризи люблять всі.

В народі вважали, що святий приводить з собою снігову зиму і морози. Казали: «Підійшов би Микола, а вже зима сама за ним саньми приїде». Зі сніжною зимою було прийнято вітатися, тричі об'їжджаючи навколо села на санках.

Як сьогодні позбутися від усіх нещасть?

Коли у людей настає в житті чорна смуга, на роботі і вдома не ладиться, вони часом не знають, як знайти вихід з цієї ситуації, до кого звернутися і в кого просити допомоги? Деякі відправляються до ворожок, магів, чаклунів, але в православному світі вважається диявольськими підступами.

Краще піти в церкву, звернутися до Бога та святих з проханнями про допомогу. Особливо шанований у християн святий Миколай Угодник, не дарма його люди Чудотворцем назвали, він в будь-яких ситуаціях може допомогти. Кажуть, що кожне бажання, загадане в цей день, обов'язково збудеться, але, звичайно ж, воно повинно бути світлим і добрим.

Микола вважається другим після Бога заступником від бід, напастей і лих, помічником у найважчих зобов'язаннях і справах. До нього звертаються з проханнями в скрутній фінансовій ситуації. Але святого не можна благати про те, щоб він послав багато грошей, треба просити у Миколи хорошу роботу з гідною зарплатою.

Микола Угодник допомагає забути всі сварки і примирення ворогуючих людей. Тому 19 грудня прийнято попросити вибачення і самому пробачити кривдників. У народі говорили: «На Миколу клич і друга, і ворога, всі помиряться».

Святий Миколай — хороший лікар, моляться йому і про позбавлення від важких недуг.

День святого Миколая треба прожити не для себе, а заради блага інших. Чим більше сьогодні зробити добрих справ, тим більше щастя і здоров'я подарує Чудотворець.

Народні прикмети 19 грудня

  • Якщо на зимового Миколая тепло, значить, у наступному році очікується мізерний урожай. А чим більше снігу у цей день, тим більше влітку трави і зелені.
  • За 19 грудня судили, яка буде подальша зима. Якщо у цей день мороз, значить, зима буда сувора. А теплий день на Миколая говорить про те, що зимові місяці сильних холодів не принесуть.
  • Іній в цей день віщує добрий урожай вівса.
  • Якщо іній до Миколи Зимового буде, то ячмінь потрібно сіяти раніше, якщо після Миколи — пізніше.

Красиві привітання у віршах, прозі та СМС на день Святого Миколая.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить