14 листопада — Кузьми і Дем’яна, Кузьминки осінні: історія, традиції, обряди та народні прикмети свята

Народно-християнське свято Кузьминки осінні відзначається 14 листопада кожного року. Віруючі православної церкви в цей день вшановують пам'ять святих безсрібників і чудотворців Косми і Даміана Азійських і матері їх преподобної Феодотії, інформує Ukr.Media.

В уявленнях східних слов'ян в цей день осінь проводжають, а зиму зустрічають. На Русі день Кузьми і Дем'яна більше відзначали дівчата — знімали хату і справляли «курячі іменини».

Косма і Даміан (Кузьма і Дем'ян) були рідними братами. Мати виховала їх у християнстві, і вони проповідували цю віру в рідному місті. Коли брати досягли юнацтва, їх віддали вчитися лікарській справі. Яке ж було здивування багатьох, коли вони стали зцілювати від хвороб людей, приречених на смерть. Однак плату за свої старання братися не брали.

Одного разу вони вилікували від смертельної недуги жінку, і та в подяку, в ім'я Господа Бога, попросила Кузьму прийняти у неї 3 яйця. Той не зміг відмовити їй і прийняв дари. Тоді брат образився на нього, сказавши, що Кузьма порушив дану ними обітницю і заборонив ховати себе поруч з ним.

Після їх смерті християни задумалися про виконання заповіту Дем'яна. Поки вони ламали голови, в натовпі з'явився верблюд, якого брати колись врятували. Він заговорив людським голосом і звелів покласти їх разом, оскільки дари жінки Кузьма прийняв не з корисливих мотивів. Так і були поховані брати в одній могилі.

Традиції та обряди на Кузьминки осінні

Головні традиції 14 листопада — вечірки, закінчення весільного сезону, прядіння, ковалям заборонено працювати.

Святі Косма і Даміан вважалися покровителями сімейного вогнища, ковалів, а тому великим гріхом було працювати в цей день в кузнях. За народними уявленнями, святі ці самі займалися ковальською справою, кували плуги і роздавали їх людям для обробітку землі.

14 листопада було прийнято підгодовувати дворового — духа, що стежить за домашньою худобою. Якщо дворовий був "лихим", що ображає тварин, то проводили наступний обряд: сідали верхи на найбільш нелюбимий дворовий кінь, каталися на ньому по двору, при цьому розмахуючи помелом і кричачи: «Батюшка дворовий, не розори двір і не погуби животину!" Інше помело умочували в дьоготь і розмахували ним трохи нижче, сподіваючись потрапити дворовому по лисині, з такою ознакою лихий дух збігав з двору.

Кузьминки були селянським святом завершення молотьби. У цей день готувалася каша із зернових нового врожаю. Влаштовувалася братчина зі всілякими частуваннями і обов'язковим пивом, яке варилося в цей же день з раннього ранку літніми чоловіками і жінками. Для проведення свята відводилася окрема хата, а продукти збиралися по всьому селу, причому особливістю було те, що частина продуктів повинна була бути викраденою у кого-небудь.

Про цей звичай знали всі, тому господині спеціально залишали без нагляду на столі в хаті яйця, молоко, картоплю та інші продукти, щоб «викрасти» їх було найлегше. На Кузьминки господинею в будинку ставала дівчина на виданні. Вона готувала для всієї родини обрядову їжу, пригощала всіх. За звичаєм, першою їжею в цей день було круто зварене яйце, яке, за повір'ями, захищало людей від безпліддя. Іншою обов'язковою стравою на столах була куряча локшина.

На Кузьму і Дем'яна відзначали курячі іменини. Ті, хто був багатший, відправляв своїм біднішим родичам в подарунок курей. Селянські жінки приносили в цей день в дар бояриням (дружинам поміщиків) курей, а ті у відповідь їх обдаровували стрічками. Таких "чолобитних курей" було прийнято утримувати в пошані — годувати вівсом, ячменем і ніколи не вбивати. А яйця, які вони несли, вважали лікувальними.

Прикмети та приказки на Кузьминки осінні

  • Кузьминки — зустріч зими.
  • Якщо вдень стоїть тепла погода, то зима буде теплою.
  • Якщо пішов сніг, то навесні річка розіллється.
  • Якщо на Кузьминки осінні дерева повністю не скинули листя, то зима буде лютою, а урожай не вродить.
  • Кузьма закує, а Михайло розкує (часто 21 листопада бувала відлига).
  • Кузьма і Дем'ян «кують» весілля.
  • Зазвичай в цей день бувають помірні морози.
  • До вечора мороз слабшає — до похмурої погоди на наступний день.
  • Півень стоїть на одній нозі — до морозу.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить