14 листопада — день Кузьми і Дем’яна, Кузьминки осінні: історія, традиції та прикмети свята

Кузьминки осінні святкують 14 листопада. За старим стилем свято відзначали 1 листопада і називали зустріччю зими, інформує Ukr.Media.

У православ'ї в цей день згадують Пресвятих Косму і Даміана з Азія і їх матір преподобну Феодотію.

На куряче свято селяни закінчували молотьбу, святкували останні осінні весілля і дарували родичам курок.

Історія свята

За церковним переказом в місті Азій жили два брати Косма і Даміан. Мати, пресвята вдова Феодотія виховала їх у християнській вірі. За поширення православ'я вони були вигнані з рідного міста і оселилися в Парфії.

Коли брати виросли, вони вивчилися у персів лікуванню і стали безоплатно допомагати людям. За це Господь нагородив їх даром зцілення будь-яких хвороб у людини і тварини.

Одного разу вони вилікували тяжкохвору жінку. В нагороду вона вмовила Косму взяти в подяку 3 курячих яйця. Даміан розлютився на брата. Він порахував, що той порушив обіцянку не брати плати за допомогу. Він наказав, щоб його поховали подалі від брата.

Після смерті чудотворців люди вирішили виконати вимогу Даміана і поховати їх в різних частинах міста. У цей момент в натовпі з'явився верблюд, якому допомогли брати, і зажадав, щоб братів поховали разом, тому що Косма взяв яйця не в нагороду, а щоб не образити бідну жінку. Не змогли люди опиратися волі Господа і поховали їх в одній могилі.

На місці поховання побудували храм. Вважалося, що святі після смерті продовжували лікувати людей.

Одного разу юнак важко захворів, перестав впізнавати свого батька. Старий привів сина в храм і молився святим чудотворцям про його зцілення. Невидимі святі поклали руки на голову молодого чоловіка, і він одужав.

Брати лікували не лише християн, а й язичників. Один раз з проханням про допомогу прийшов в храм якийсь Еллін. Чудотворці вилікували його. Той повірив у Господа і став поширювати християнство в рідному місті.

Частина мощей святих безсрібників сьогодні зберігається в Афонському монастирі.

Святі Косма і Даміан вважаються також покровителями дітей. Вони захищають їх від бід, наставляють у вірі, як вчителі. Їх житіє як приклад грамотності і прагнення до навчання читають учням недільних церковних шкіл.

За народним повір'ям Кузьмодем'ян був першим ковалем на Русі. Він придумав і викував восени перший плуг, щоб навесні землю зорати.

Того дня прилетів на полювання змій. Кузьмодем'ян заманив його хитрістю в кузню, схопив за язик гарячими кліщами і запропонував розділити плугом землю, щоб той поїдав людей тільки зі своєї половини. Багато кілометрів проорав змій, втомився і захотів пити. Пив він з річки довго, поки не лопнув.

Традиції та обряди

У цей день православні віруючі моляться святим безсрібникам про зцілення від важких хвороб, просять про фізичне і душевне здоров'я для себе і своїх дітей, про подолання труднощів у навчанні. У церквах проходять служби і молебні в пам'ять про святих братів.

Свято також називається "Ковалі" або "Кузьми і Дем'яна". Брати вважалися покровителями ковалів. Працювати в їх свято вважалося великим гріхом.

На Кузьминки задобрювали дворового, який стежив за домашньою худобою. Для нього варили пшоняну кашу і ставили біля хліва або курника.

Якщо дворовий восени хуліганив і мучив тварин, господар брав мітлу, занурював в дьоготь і залишав у дворі, щоб шкідлива істота забруднилася і припинила бешкетувати.

У цей день закінчували молотьбу. Селяни готували на святковий стіл страви із зерна нового врожаю та курку. Жінки і дівчата обов'язково з'їдали вранці варене яйце, щоб не було безпліддя.

З Кузьминок селянки закінчували роботу у дворі і починали прясти льон.

В стодолах господар будинку вибирав найбільшого півня і відрубував йому голову. Курятину готували на святковий стіл, а півнячі ноги закидали на дах курника, щоб на наступний рік з'явилося багато птиці.

На свято дівоцтва незаміжні дівчата справляли вечірки. Для цього готувалася окрема хата. Дівчата готували частування, а люди похилого віку варили пиво. У гості запрошували юнаків. Неодмінною умовою свята була крадіжка їжі. Для цього господині спеціально залишали на столі яйця, молоко, картоплю та інші продукти. За злодійство в цей день не карали.

В цей день багаті родичі надсилали бідним курок. Селянки приносили несучок на панський двір, міняли їх на стрічки. Несучок не забивали, а годували зерном. Яйця, які несли подаровані кури, вважалися лікувальними. Після смерті птахів ховали і загадували на могилах бажання.

Прикмети

  • Якщо на Кузьминки йде сніг, то навесні буде повінь.
  • Весілля на Кузьму і Дем'яна справляють — молодим щасливе життя кують.
  • Якщо 14 листопада тепло, то зима буде м'якою.
  • Якщо випадково зламати під час їжі курячу кісточку, на наступний рік народиться потворне курча.
  • Якщо на Кузьму і Дем'яна на деревах залишилося листя — в січні і лютому буде холодно. Весна прийде пізно. А літо буде неврожайним.
  • Якщо в цей день на річці стане лід, значить 21 листопада, на Михайлів день, буде відлига.
  • Якщо на деревах іній — до морозу.
  • Якщо до вечора потеплішає, на наступний день буде похмуро.
  • Сніг в цей день до багатого врожаю хліба.
  • Півень встав на одну ногу — до холодів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить