11 серпня — Різдво святителя Миколая Чудотворця, історія свята

11 серпня Православна Церква святкує Різдво святителя Миколая Чудотворця, єпископа Мир Лікійських, інформує Ukr.Media.

Треба сказати, що крім двох основних свят, присвячених святителю Миколаю, що святкуються (за новим стилем) 19 грудня (блаженне Успіння святого) і 22 травня (перенесення святих мощей в місто Бар), існують і інші дні церковного вшанування Угодника Божого Миколи. А ось свято його народження поки не дуже широко відоме у нас, оскільки було відроджене нещодавно — в 2004 році з благословення Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II святкування Різдва Святителя Миколая було відновлено.

Микола Чудотворець народився в 258 році в місті Патарі, неподалік Лікії, що на південному узбережжі малоазійського півострова. Його батьки Феофан і Нонна були благочестивими і праведними християнами, але тривалий час були бездітні, про що дуже сумували і постійно молилися Богу про послання їм дитини. Господь почув їх і послав їм сина, а вони дали обітницю присвятити єдину свою дитину служінню Богу.

Немовля ж Микола з дня свого народження показав людям світло майбутньої своєї слави великого Чудотворця. Перше диво він явив при самому своєму народженні, зціливши свою матір від важкої хвороби. До того ж новонароджене немовля ще в купелі під час хрещення простояв на ногах три години, ніким не підтримуваний, віддаючи цим честь Пресвятій Трійці.

Вже з дитинства Святий Миколай почав постницьке життя, приймав молоко матері щосереди і п'ятниці, лише один раз, після вечірніх молитов батьків. Ставши трохи постарше він досяг успіху у вивченні Божественного Писання, цілі дні проводив у храмі, а вночі молився і читав книги. Будучи постійно в працях і молитві Микола виявляв велике милосердя до оточуючих, приходив на допомогу стражденним і роздав весь свій маєток жебракам. Сам він вів простий і вельми аскетичний спосіб життя і прославився як великий угодник Божий.

Ще за життя святитель Микола здійснював багато чудес — неодноразово рятував потопаючих в морі, виводив з полону і ув'язнення в темницях, зцілював людей від недуг і навіть воскрешав їх, боровся за правду і вимагав у можновладців відновлення справедливості, вчив своїм життям любові і співчуття. Він прожив гідне життя і, досягнувши глибокої старості, мирно помер.

Великорецька ікона святителя Миколая Чудотворця (16 століття) тому не дивно, що цей святий шанувався в усі часи і у багатьох народів. Однак, точний час встановлення святкування різдва святителя Миколая Чудотворця невідоме. Найімовірніше, спочатку це свято було місцевим в малоазіатських Лікійських світах, де Святитель служив архієпископом, і на батьківщині його батьків — в Патарі. Потім, в пору хрестових походів, це свято могло поширитися по всій Нікейської імперії і звідти проникнути на Русь, де цей святий був шанований з давніх часів.

До того ж, вже з 9 століття Микола Чудотворець шанувався на Русі як небесний покровитель державної влади — вважалося, що він особливо протегує православним царям. Відомо також, що в 13 столітті традиція святкування його Різдва в Православній Церкві вже існувала, а у Великому Новгороді навіть був монастир, присвячений Різдву Святителю Миколаю. Ще є відомості, що одна зі збережених церковних служб, присвячених цьому святу, була складена в пору патріаршества Никона в 1657 році. Однак під час правління Катерини Великої загальноцерковне святкування Різдва Святителя Миколая Чудотворця в Православній Церкві було скасовано.

І ось через кілька століть святкування було відновлено, і на честь свята Різдва святителя Миколая були складені тропар і кондак, з давніх часів відомі в літургійному житті Православної Церкви.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить