11 серпня – Калинник або Калинів день: історія, традиції та прикмети свята

Калинник, вельми нестандартне свято, яке припадає на 11 серпня (за старим стилем 29 липня), пов'язане зі Святим мучеником, який вибрав смерть замість зречення від віри, і популярною на Русі ягодою, шанованою нашими предками, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Роки життя Калинника Кілікійського припали на кінець III — початок IV століть. Батьки подбали про духовний образ дитини, яку долучили до християнства. Виховання в релігійній сім'ї і вивчення Писань принесло свої плоди. Калинник присвятив своє життя вченню Христа і порятунку «заблукалих душ», які потребують пошуку Бога. Святий прагнув наставити на істинний шлях якомога більше людей за допомогою настанов. Величезні відстані були ним пройдені.

Але не всі оцінили завзяття проповідника. Язичники з міста Анкір схопили його, катували і стратили. Історія свідчить про те, що по дорозі на страту, солдати, які супроводжували мученика до місця спалення, страждали від спраги, а Калинник попросив Бога, щоб він допоміг конвоїрам з водою. Молитва не залишилася без відповіді, джерело з'явилося в камені неподалік дороги. Опинившись на місці, де належало прийняти смерть, проповідник сам увійшов в піч, однак, коли вогонь вщух, виявилося, що його тіло не пошкодилося високою температурою. Це дало можливість братам по вірі забрати труп і поховати його згідно з християнськими канонами. Через схожість імені святого з назвою рослини, яка дозріває якраз до кінця серпня, калина теж стала атрибутом свята.

Традиції та обряди

  • Рослина символізувала чисту і непорочну красу, а також страждання дівчат, які заміж вийшли без любові.
  • На Калинник селяни молилися про збереження врожаю.
  • У багатьох містах і селах свято відзначали приготуванням пиріжків, пирогів, желе, пастили, мармеладу, компотів, киселів та інших смаколиків з використанням калини.
  • Вважалося, що рослина, розміщена в кутах будинку, захистить сім'ю від нечистої сили і горя. Погане поводження з калиною розцінювалося як ганебна дія.
  • Прикладений до серця калиновий букет зменшує біль від нерозділеного кохання.

Прикмети

  • Рясний урожай ягід і горіхів, з одночасним дефіцитом грибів — провісник сніжної та холодної зими.
  • Озеленення дозрілого вівса обіцяє дощову осінь.
  • Якщо вранці 11 серпня туман — то добре вродить овес і ячмінь.
  • Відсутність заморозків на Калинник запобіжить морози і 5-го вересня.
  • Народжені в Калинів день будуть витривалі, горді і багато чого досягнуть.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить